MÜŞTERİ İÇİN SIK SORULAN SORULAR

Queeme uygulamasını IOS ve Android cihazlarınıza ilgili store’larınızdan indirerek kullanabilirsiniz.

Uygulamayı indirmeden işletmelerden sıra alabilirsiniz. Bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bazı işletmelerimizde yer alan Kiosk’lar veya ortamda bulunan, Queeme QR Code’unu okutarak uygulamayı kurmadan cep telefonunuz üzerinden sıra alınabilir. Telefon numaranız üzerinden whatsapp veya sms ile sıra alabilir ve hizmet alımınıza devam edebilirsiniz. iPhone veya iPad kullanıcısı iseniz Queeme uygulamasını Apple cihazlarınız için App Store’dan indirebilir, eğer bir Android cihaz kullanıcısı iseniz Google Play Store üzerinden erişim sağlayarak indirebilirsiniz. Sıranızın durumu hakkında bilgiler sms veya whatsapp üzerinden iletileceği için, sisteme telefon numaranızı eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Uygulamanın içindeki diğer avantajlardan yararlanmak için uygulamayı indirin.
Bir yaş sınırı uygulanmamaktadır. İsteyen herkes kolaylıkla üye olabilir.
Queeme uygulamasını indirin ve hesap oluştur seçeneğini kullanarak gerekli bilgileri tamamlayarak sisteme üye olabilirsiniz.

Queeme uygulaması içinde, Profil ayarları kısmına girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz

Queeme uygulaması içinde, Profil> Ayarlar> Şifreyi yenile adımlarını izleyerek, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Queeme uygulaması içinde, Profil> Ayarlar> Hesabımı Sil adımlarını izleyerek, hesabınızı silebilirsiniz.
Queeme uygulamasının bulunduğu telefon ve tablet gibi cihazlarda e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yaparak kullanabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun olarak işlenerek, muhafaza edilmektedir. Sistemde size dair ek bilgiler istenmez ve kullanılmamaktadır.

Telefonunuzda bulunan Queeme uygulaması o anki anlık konumunuz üzerinden size en yakın işletmeleri gösterir. Sıra almak istediğiniz yakındaki işletmeyi tercih ederek, ilgili ekranlardan sıra alabilirsiniz.
Sıra almakla alakalı sorun yaşamanıza bazı sebepler neden olabilir. Yeterli internet bağlantısına sahip olmayabilirsiniz veya giriş yaptığınız cihazda teknik sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. İşletmedeki görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Tüm aşamaları kontrol ettikten sonra Queeme yenileyerek tekrar deneyiniz. Sorunun devam etmesi halinde destek talebi oluşturabilirsiniz.
Queeme sıranızın gelmesi için kalan süreyi anlık bildirim olarak telefonunuza gönderilmesini sağlar. Bu bildirimleri görebilmek için telefonunuzun bildirim ayarları ve Queeme uygulama bildirimlerini aktif hale getirmelisiniz.
Sıranız için kalan süre yaklaştığında Queeme size bir bildirim iletir. Bu bildirimde sırada olmak veya olmamak durumunu yeniden sorgular. Dilerseniz sıra ekranında sırayı iptal edebilir veya bir süre daha öteleyebilirsiniz.
Queeme aldığınız hizmeti değerlendirmeniz için işleminiz tamamlandığında, telefonunuza işletmeyi ve hizmet veren çalışanı değerlendirme ekranını paylaşır. Değerlendirmenizi yaparak işleminizi tamamlarsınız. Aldığınız hizmetten memnun kalmanız veya kalmamanız durumunda gerekli bilgileri bu ekran üzerinden iletebilirsiniz.
Queeme ödeme adımlarını sıra hizmetleri esnasında sanal cüzdanınıza para aktarımında kullanabilirsiniz. Veri tabanımızda kredi kartı bilgilerinizin veri ve kişisel bilgi güvenliğinizi riske edecek şekilde tutulmaz. Ödeme altyapısı sağlayıcı kuruluşun sağladığı ek güvelik protokollerinden yararlanılır.
Sistemimizde sadece kredi kartınızı veya banka kartınızı kullanarak güvenle ürün, hizmet satın alımı yapabilirsiniz.
Ödeme aşamasında kullanmış olduğunuz kredi kartı veya banka kartının bilgilerini eksiksiz girdiğinizden emin olunuz. Kredi kartınız online alışverişlere kapalı ise bankanız ile görüşerek bu onayı değiştirmeniz gerekebilir. Kredi kartınızın limiti yetersiz ise bankanızdan limit artırımı talep edebilirsiniz. Servis sağlayıcı şirketler üzerinde anlık yaşanan teknik sorunlar oluştuğunda hizmet aldığınız bankanın müşteri hizmetleri veya şubesiyle iletişime geçebilirsiniz. Veya sistemden destek kısmından sorunun takibi için bize yazabilirsiniz.

Anlaşmalı üye işyerlerimizden telefonunuzun anlık olarak bulunduğunuz lokasyonuna en yakın olan işletmeler sistemde size sunulur. Sıra almak istediğiniz işletmeyi seçerek sıranızı alıp Queeme avantajlarından faydalanabilirsiniz.

İŞ YERİ İÇİN SIK SORULAN SORULAR

Queeme iş ortakları arasında yer alarak kayıtlı üye işyeri olmak için önce  www.queeme.com web sitesi üzerinden “İşletme Kayıt Formunu” doldurarak üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Üye olma adımlarını tamamlayarak, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmalısınız. Bu kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan şirket bilgileri adımında ticari verilerinizi girmeniz gerekmektedir. Şirket unvanı, vergi dairenizi ve numaranızı doldurarak online kayıt sisteminde işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
İşinizin niteliği ve gönderdiğiniz bilgiler teyit edilerek sisteme alınır. Üyelik onayları üç iş günü içerisinde tamamlandığında Queeme Admin paneliniz kullanıma hazır hale gelecektir. Sisteminiz aktif edildiğinde müşteri kabul etmeye başlayabilirsiniz. Aplikasyon kullanıcıları bu onay sonrasında işletmenizi lokasyonlarında görüntülenmeye başlayacaklardır. Üye işyeri sözleşmesinin imzalı ve onaylı bir kopyasını, ilgili şirket belgelerini de ekleyerek tarafımıza ulaştırdığınız andan itibaren sistemimizde bir onay kodu oluşturulur ve şirket yetkilisine bildirilir. Tüm süreçler tamamlandığında işletmeniz onaylı üye işyeri haline gelir.

Queeme ana sayfası üzerinden doldurduğunuz form sonrasında tarafınıza 3 iş günü içerisinde geri dönüş yapılır. Herhangi bir süre uzaması ekiplerin yoğunluğuyla ilgilidir. Tekrar form doldurup gönderebilirsiniz.

Üye işyerleri, işletme kullanıcı adı ve şifreleriyle üye işyeri yönetim paneline giriş yaparak sistemlerini aktif tutarlar. Bu sisteme işletmenizde bulunan bir tablet, telefon veya bir bilgisayar sistemiyle internet bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz. Kullanıcılar işletmenizde sıra almak istediklerinde telefonlarına indirmiş oldukları Queeme aplikasyonu yardımıyla işletme seçimlerini yaparak ilgili üye işyerlerinden seçtikleri sırayı alabilirler. Kullanıcı tarafından sıra alındığında, üye işyeri yönetim panelinde kullanıcının adı ve soyadı görüntülenir. İşlem sorası gelen kullanıcı telefonuna gönderilen bildirimle çağırılır. Kullanıcı hizmet verilen işletme ve noktaya göre; kasa, sıra veya işlem alanında hizmetini alır ve işlem tamamlanır. Kullanıcıya sunulan hizmet tamamlandığında üye işyeri panelinden onay verilerek işlem sonlandırılır.

Queeme her işlem tamamlandığında,  alınan hizmetin değerlendirmesi için sistem arayüzü üzerinden geri bildirim talep eder. Kullanıcı işletmeyi, hizmet veren personeli ve deneyimini bu alandan paylaşır. Üye işyeri admin paneli üzerinden gelen bildirimleri anlık olarak izler. İşletmenin ve personelin anlık performansları raporlanabilir ve izlenebilir hale gelir

Üye iş yeri admin paneli üzerinden “Personel Tanımlama” alanından satılan alınan paket içeriği kadar personel tanımlayabilirsiniz.  Ek Personel tanımlamaları için admin panelde bulunan yönergeleri takip ediniz.

Üye işyerine ait isim ticari unvanla birleştirildiği için, ticari unvanınızda bir değişiklik gerçekleşti ise bu değişiklik için yeni bir hesap açmalı ve eski hesap tarafımıza bildirilerek kapatılmalıdır. Değişiklik bildirilemeyen ve ticari unvanı kapanan hesaplardan başka bir hesap veya işletmeye devir yapılamaz ve ödemeler gerçekleştirilmez. Bu hususta sorun yaşamamak adına işletme unvan değişiklik talebinizi 15 iş günü öncesinde tarafımıza bildirmekle yükümlüsünüz. İlgili formlarımızı yönetim panelinizden doldurarak tarafımıza iletebilirsiniz. Üye işyeri şifre değişikliklerini online şifre talebi adımı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Üye işyerleri markaları altında birden fazla lokasyona sahipler ise; Üye işyeri Yönetim Panelinde bulunan “Lokasyon Ekle” butonuyla ilgili şube, mağaza veya hizmet noktasına ait bilgileri ve adreslerini ekleyebilirler. Şube, mağaza veya hizmet noktasına ilişkin isim, lokasyon ve adres değişiklikleri yine bu alandan değiştirilebilir. Kapanan bir şubeniz var ise ilgili adımlardan lokasyonu silebilir ve ödemelerini iptal edebilirsiniz.

Yeni iş yeri tanımlanması admin panel üzerinden gerçekleşir. Yeni lokasyon talebi açıldığında Queeme ekibine yeni iş yeriyle ilgili bilgilendirmeyi takip ederek değerlendirir. İlgili onay süreci sonrasında tanımlama aktif hale gelir.

Üye işyeri panelinizde bulunan hesap adımlarınızdan işletmenizi pasif veya aktif duruma getirebilme adımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Sistemden tamamen çıkmak istediğinizde hesabımı sil adımlarını takip ederek işletmenizi sistemden kaldırabilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce hesap bakiyenizde bulunan ödemeler için ilgili faturayı kesmiş ve tarafımıza ulaştırmış olmanız gerekmektedir. Bu adımı tamamladıysanız hesabınızı güvenle sonlandırabilirsiniz.

Paket değişikliği işlemlerinde, admin panelinizdeki paket yönergelerini adımlarından paket değişikliklerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Ödeme bilgilerinizi ekledikten sonra sistemimizi bir ay ücretsiz kullanabilirsiniz. Ay sonunda üyeliğinizi sonlandırmak isterseniz hesabınızı kapatmanız gerekmektedir. İptal edilmeme durumunda ilgili tutar vermiş olduğunuz kredi kartınızdan tahsil edilir. Queeme üyeliğiniz seçtiğiniz paket tutarı kadar aylık olarak ücretlendirilir.

Kredi kartınızı, banka kartınızı kullanarak güvenle ödemelerinizi yapabilirsiniz. EFT, havale, banka puanı ve kapıda ödeme ile ödeme yapılmamaktadır.

Ödeme aşamasında sorun yaşamanız durumunda kredi kartı bilgilerinizi kontrol ederek yeniden deneyiniz. Kredi kartınız online alışverişlere kapalı olabilir. Bu konuda ilgili bankanızdan yardım alabilirsiniz. Kredi kartınızın limiti yetersiz ise bankanızla görüşerek, limit artırım talebinde bulunabilirsiniz. Anlık yaşanan teknik sorunlar olabilir. Hizmet aldığınız bankanın müşteri hizmetleri veya şubesiyle iletişime geçebilirsiniz.

Ödemelerinizde taksitlendirme yapılmamaktadır.

Queeme destek ekibiyle iletişime geçerek hatalı çekimin iptal edilmesini talep edebilirsiniz. Bu noktada destek talebi oluşturabilirsiniz.

Üye iş yeri aktifliğiniz 3 gün içerisinde tamamlanacaktır. 3 gün içerisinde tamamlanmamış ise destek talebi oluşturarak ulaşabilirsiniz.

Her üye işyeri sözleşme hükümleri çerçevesinde hesap adımında biriken toplam tutarlarını hesap bakiyelerinden günlük, haftalık veya aylık olarak takip edebilirler. Ay sonunda oluşan bakiye tutarları işletme hesabında toplanır. İşletme hesabında oluşan bakiye ay sonunda 1000 TL’yi aştığında Queeme olarak fatura talep edilir. Kesilen fatura sonrasında işletmeye ilgili ödeme 10 işgünü içerisinde işletme banka hesabına aktarılır.

Soru ve Önerilerinizi Bize Ulaştırabilirsiniz